Александар Красјук: Усик е национален херој на Украина

Александр Красјук, промотер на украинскиот светски шампион во тешка категорија, Александр Усик, зборува за претстојната борба на боксерот со Британецот Ентони Џошуа. Борбата меѓу Џошуа и Усик е закажана за 20 август во Саудиска Арабија.

Првата средба се одржа во септември 2021 година во Тотенхем (Велика Британија). Тогаш Усик, како аутсајдер кај букмејкерите, го победи Џошуа со одлука (117-112, 115-113, 116-112) и стана еден од ретките борци во историјата на спортот кој освоил појаси во полутешка и тешка категорија. .

Сега Усик ќе се обиде да го повтори успехот, а Красјук верува дека неговиот борец е најпопуларниот спортист во моментов.

„Победата во сегашните услови ќе значи многу. Усик е национален херој на Украина. Сега е најпопуларниот спортист. Многумина го следат на социјалните мрежи, ги гледаат неговите интервјуа, ја следат неговата кариера.

Украинците сега минуваат низ тешки времиња. Луѓето се уморни, емоционално исцрпени. Затоа, потребна им е моќна бомба со позитивна енергија.

Борбата на Усик е една од оние работи што може да ги направи луѓето среќни. Сите во Украина чекаат да го видат реваншот на Саша. Сите сакаат тој да победи, затоа што на Украина и треба победа сега.

Тој е професионален спортист. Професионално од прво ниво. Има големо искуство во боксот. А боксот не е сè до вештина, работа со нозете, удари и форма. Како и повеќето спортови, психологијата и менталитетот играат голема улога во боксот.

Правилниот начин на размислување може да биде клучот за победата. Обично е тоа. Околу Усик има многу професионален тим. Овие луѓе знаат што да прават, што да кажат, како да го водат процесот на тренирање – физички и психички.

Како и секој Украинец, Усик сега не е целосно добро поради она што се случува во неговата земја.

Но, тоа не го спречува да ги постигне своите цели, да си ја врши работата правилно, да чекори по патот до славата“, рече Красјук на Јутјуб каналот на Секандс аут.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО