Мегдан го објави противникот за Бигфут Силва, Милинковиќ против Жакар за тешкашката титула

119

На 13 јуни ќе се одржи првиот настан на Мегдан фајтинг оваа година, со многу интересна програма. Домаќин на овој настан, наречен „Предјубилеен Мегдан под ведро небо“, ќе биде Шабац. Борбите ќе се одвиваат на отворено, на главниот градски плоштад. Претходно, за главна ѕвезда на настанот е објавена поранешната ѕвезда и предизвикувач за титулата на УФЦ, Антонио „Бигфут“ Силва, а исто така беше најавен и настапот на најголемата локална ѕвезда на Мегдан, кикбоксерот Чедо Пантиќ. Сега се познати уште некои податоци, но и друга борба, во која ќе биде доведена во прашање титулата на Мегдан.

За Антонио Силва, кој се враќа на ММА-арената за прв пат од јуни 2017 година, како противник е донесен борец кој ја направил последната борба во КСВ. Тоа е Квентин Домингос (4-2), француски гигант кој нема да го памети добро минатогодишното деби во полската промоција, бидејќи претрпе повреда во борбата против Изуагба Угоноха, а со тоа и непосреден пораз. Силва ќе се обиде да дојде до својата прва победа од 2015 година, уште кога го победи Соу Палелеј во УФЦ. Неговиот противник ја започна ММА кариерата само три години после тоа.

Што се однесува до Чедо Пантиќ, Мегдан сè уште не го објави неговиот противник, но затоа е најавен нов настап на Ненад Миланов, талентиран ММА борец кој целата своја кариера ја градеше досега низ рингот на Мегдан.

Но, ново е договорнeта борба за ММА титулата во тешка категорија на оваа промоција. По неуспешната борба што ја склучи минатата есен, Саша Милинковиќ (7-3) конечно треба да дебитира во Мегдан, веднаш во нападот на титулата во тешка категорија. Даниел „Жакар“ Толедо (12-8) го чека 34-годишникот од Осиек. Се работи за тешкаш од Шпанија, која минатата година успешно дебитираше на оваа промоција.

Последниот настап Милинковиќ го имаше во септември минатата година, кога Асим Карас беше подобар од него на настанот ЕМЦ 5 во Дизелдорф.