17-годишен феномен потпиша со УФЦ

Раул Росас Јуниор имаше силен настап на Дејна Вајт’с Контендерс серии 55 и заработи договор со УФЦ.

17-годишниот бантамаш доминираше против противникот Мандо Гутиерез за да заработи договор со организацијата, што го прави најмладиот борец во УФЦ.

„Тој е исклучително талентиран“, рече Вајт и додаде: „Тој е многу различен. Никогаш не сум видел 17-годишник да се однесува како него“.

Росас е непоразен во професионалната ММА кариера, која започнува во октомври 2021 година и вклучува четири победи со принуда и една со ТКО. Неговата победа на ДВЦС 55 беше првата што дојде по одлука. Во аматерска конкуренција Росас има скор 2-0.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

Дајна Вајт воопшто не е загрижена за неговаата возраст.

„Откако видов за што е способен, можам да ви кажам дека е подготвен за УФЦ.

Јас сум исклучително импресиониран од ова дете. Тој е многу посебен. Тој е навистина добар. Импресивно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО