На Светското првенство во џудо во Ташкент нема да учествуваат натпреварувачи од Русија

Руските спортисти нема да учествуваат на Светското првенство во џудо, изјави за ТАСС претседателот на Руската Федерација, Васили Анисимов.

„Нема да учествуваме на Светското првенство. Одлуката на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги засега сите руски спортисти, не само натпреварувачите во џудо“, изјави Анисимов.

Светското првенство во џудо ќе се одржи од 6 до 13 октомври во Ташкент (Узбекистан). На Светското првенство во 2021 година Русите, кои учествуваа на турнирот под неутрално знаме, го зазедоа петтото место во пласманот за медали.

На 28 февруари МОК препорача меѓународните спортски федерации да не дозволат руски и белоруски спортисти да учествуваат на натпревари поради ситуацијата во Украина. На 2 март Меѓународната џудо федерација објави дека руските спортисти ќе можат да учествуваат на меѓународни натпревари под знамето на организацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО