The Pugilist ги објави топ 50 најдобри боксери на сите времиња

Спортското издание The Pugilist е уште еден авторитетен медиум кој прави рангирање за најголемите боксери на сите времиња. Овојпат, сепак, мислењата на читателите се земени за да се постигне малку поширок консензус околу можеби најдискутираната тема во спортот, воопшто.

Рангирањето е составено од 50 имиња во целата позната историја на боксот. Ова ги гарантира местата на солиден дел од великаните, иако нивните поединечни обожаватели се подготвени да го оспорат секој пласман во кој не го заземаат првото место.

На 50-тото место е поставен Арон Прајор. „Јастребот“ беше вистинска доминантна сила во средината на минатиот век кога забележа 39 победи со 35 нокаути и само 1 пораз, за да стане една од легендите во лесна категорија.

Мајк Тајсон е 49-ти, иако сè уште го држи рекордот за најмлад светски шампион во тешка категорија. Сепак, се чини дека неговата злоупотреба на алкохол и дрога, како и деновите во затвор, предизвикаа The Pugilist да го остави многу далеку од првите места.

На 45. позиција го гледаме Бернард Хопкинс. До пред неколку години гигантот во средна категорија сè уште се натпреваруваше, но неговата 28-годишна кариера во одреден момент требаше да заврши. „Егзекуторот“ сосема заслужено се најде на оваа листа.

Нема многу великани во оваа контроверзност кои инспирираат цели филмски франшизи. Да не речеме дека има само еден, а тоа е Роки Марчијано. Се наоѓа на 40-тото место во рангирањето. Во зората на професионалниот спорт тој стана олицетворение на непопустливиот карактер. Не многумина ја поминуваат целата своја кариера без пораз. Да не зборуваме дека се натпреваруваше во најтешката дивизија кога немаше ни 180 см.

„Мани“ Мејведер е едно место над Роки, иако статистички го победува речиси секој боксер во рангирањето. Сепак, изгледа дека Флојд нема симпатии на толку многу луѓе колку што мисли.

Ивандер Холифилд е рангиран на 22-то место. Срамота е што помладата генерација денес само го поврзува со неславниот меч на кој „Железниот Мајк“ му го одгриза увото, бидејќи тој е една од иконите на спортот.

Ова е рангирањето во топ 10:

1.Шугар Реј Робинсон
2.Мохамед Али
3.Хенри Армстронг
4.Хари Греб
5.Џо Луис
6.Вили Пеп
7.Сем Ленгфорд
8.Џек Џонсон
9.Роберто Дуран
10.Шугар Реј Леонард

Речиси сите модерни шампиони, како Тајсон Фјури и Александар Усик, засега остануваат надвор од рангирањето, но можеби најголемото изненадување е што Владимир Кличко не наоѓа место на ранг-листата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО