Зу Шимин ослепува на левото око

266

Најголемата кинеска боксерска ѕвезда Зу Шимин го загубил видот на левото око, соопшти „Фајтњуз“.

Поранешниот светски шампион во мува категорија се наоѓа во болница во Шангај. Тој заработил откинување на мрежницата. Неговата кариера е во прашање. Двократниот олимписки шампион го планираше реваншот со Шо Кимура, кој го детроинизира во јули.

Шимин го идентификуваше проблемот за време на авионски лет. Тој се враќаше од кинеските награди за Спортист на годината. 36-годишниот ветеран доста време има проблеми со окото. Се уште не е јасно дали губењето на видот ќе е трајно.

https://youtu.be/ETcJMN1d2sA

.