Златен медал за Нуров на Гранд при турнирот во Тбилиси

145

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров го освои златниот медла на силниот Гранд при турнирот В. Балавадѕе и Г. Картозија во Тбилиси – Грузија. Нуров во финалето на категоријата до 97 килограми го совлада домашниот борач М. Корџаија со 3-1.

Ова е голем успех за нашиот репрезентативец, инаку член на БК Вардар.  

Додека вториот наш репрезентативец, Владимир Егоров, во полуфиналето на Меѓународниот турнир Медвед во Белорусија беше поразен, утре со Американец ќе се бори за бронзениот медал.

Ipon.mk