Жуниор дош Сантос го победи Фабрицио Вердум (ВИДЕО)

Жуниор дош Сантос ја прекина серијата од 5 порази откако го победи Фабрицио Вердум. Двајцата беа предводници на настанот Gamebred Bareknuckle 5 што се одржа во Флорида. ММА борбата со голи раце траеше 3 рунди од по 5 минути и донесе поделена одлука.

Победата судиите му ја доделија на дош Сантос. Жуниор беше поактивен борец во првата рунда и можеше да го собори Вердум. Фабрицио преживеа и остана во бојата, но имаше сериозна повреда над окото. Вердум се обложуваше на обиди за отстранување, но беше неуспешен.

Повредата беше толку сериозна што понекогаш изгледаше како да му се откине очниот капак. Нокдаунот во првата рунда беше најинтересниот дел од борбата.

На крајот, двајца судии дадоа 30-27 за дош Сантос, додека еден од нив го забележа резултатот 29-28 за Вердум. Дош Сантос и Вердум претходно се соочија во 2008 година, при што дош Сантос го победи Вердум со нокаут во првата рунда.

Останати резултати:

Жуниор дош Сантос – Фабрицио Вердум со одлука (28-29, 30-27, 30-27)
Џоел Бауман – Маки Питоло со ТКО Р2, 2:36
Џошуа Вимс – Ирвин Ривера со одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Аго Хускиќ – Брендон Дејвис (29-28, 29-28, 29-28)
Ентони Њокуани – Брендон Џенкинс со одлука (30-27, 29-28, 29-28)
Џои Руке – Џо Пенафиел со ТКО Р2, 3:01
Јонаски Сојо – Тајлер Хил со ТКО Р1, 4:52
Реџи Нортруп – Коди Херберт (30-26, 30-27, 30-27)
Шахзаиб Ринд – Карлос Гера со ТКО Р1, 2:40
Хуан Алварез – Кристофер Вингејт со завршница Р1, 0:13

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО