Женската верзија на Хабиб би можела да стане претендент за титулата

Татјана Суарез мина низ трнлив пат и веќе не може да ја чека титулата.

Овој викенд таа се враќа да се бори на УФЦ на ЕСПН 50. Галата ќе се одржи во Нешвил, Тенеси. Противник ќе и биде поранешен шампионка Џесика Андраж. Борбата ќе биде во сламка категорија.

Суарез е позната по своите многу силни боречки квалитети. Ова е причината поради која велат дека таа е женската верзија на Хабиб Нурмагомедов. Пред да се приклучи на ММА, Суарез се занимаваше со борење во слободен стил.

Таа двапати стана бронзена медалистка на светските првенства и ги освои Панамериканските игри. Меѓутоа, на патот и застана сериозна болест. Подготвувајќи се за Олимпијадата 2012 година во Лондон Суарез сериозно го повреди вратот.

Подоцна се покажа дека Татјана има и канцероген тумор. Таа во 2013 година ја победи болеста и се врати на тренинзите. Откако почна да вежба џиу-џицу, Суарез се префрли на ММА, каде што се бори и денес.

Суарез има забележано 6 победи на УФЦ и го освои ТУФ 23 во 2016 година. Серијата повреди ја натераа да пропушти 4 години од спортот. Овој празник заврши на крајот на февруари годинава.

Татјана се врати и ја заврши Монтана Де Ла Роса, со што заработи бонус. До денес е непоразена и има 9 победи и 0 порази во ММА. Ако Татјана може да се справи со Андраж, тогаш речиси сигурно ќе ја видиме во борба за титулата.

Суарез има нокаут победа над поранешната шампионка Карла Еспарца. Таа успеа да ја задуши Алекса Грасо, кој е актуелен шампион во мува категорија. Ако ја победи и Андраж, титулата и е најзначајна работа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tatiana Suarez (@tatianasuarezufc)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО