Нгану го повика Мајк Тајсон за тренер за судирот со Фјури

Поранешниот шампион во тешка категорија на УФЦ, Френсис Нгану, изјави дека ги побарал услугите на Мајк Тајсон, кој ќе му биде главен тренер за неговата претстојна борба со шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури. Нгану и Фјури ќе се соочат во боксерски меч на 28 октомври во Саудиска Арабија.

Тајсон, поранешен неприкосновен шампион во тешка категорија, е возбуден поради неговата улога во борбата.

„Не е тајна дека 100% навивам за Нгану во овој судир на шампиони во боксерскиот ринг“, изјави Тајсон.

„Тој не е нов во борбите, тој е светски шампион. Знае како да се натпреварува кога ќе удрат во гонгот, но клучот ќе биде да ја комбинира својата енергија и боречките вештини во стој и да ја искористи својата агилност за брзо движење низ рингот, а потоа испорачување нокаут ударот. Тука сме да победиме“.

Нгану е еден од најстрашните борци во ММА, но нема професионално боксерско искуство.

Тој верува дека Тајсон е делот од сложувалката што недостасува за неговиот тренинг камп.

„Привлекувањето на Мајк Тајсон во мојот тренинг камп е една од најдобрите одлуки што можев да ги донесам за да се подготвам за Тајсон Фјури на рингот во Ријад. Мајк Тајсон е мојот идол во спортот. Неговото искуство и боксерскиот коефициент на интелигенција ќе бидат важни за усовршување на мојата техника под негово раководство, за да го добијам овој супер судир“, изјави Нгану.

„Со години ја посакував оваа борба и сега кога е реалност, фокусиран сум на тоа да ја водам најголемата битка во мојата кариера и да го шокирам светот на најепската сцена за навивачите во Ријад. На 28 октомври светот ќе открие кој е „Најлошиот човек на планетата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО