Желбата на Трајан Ангелов за успех посилна и од повредите и лекарските забрани! (ФОТО)

Meckata so zavoi

Трајан Ангелов-Мечката (-97 кг, дивизија Д од 50-55 години) вчера во Атина-Грција одржа час по спортски патриотизам, односно покажа како треба да се бори секој спортист за националниот тим, па макар бил и ветеран, кој со своите 53 години ги придоби симпатиите на публиката, противниците, па и судиите.

povredata na meckata-arkadata

„Да не беше повредата, сигурно ќе освоеше медал. А, шансите беа големи македонската химна да се свиреше среде Атина. Дојде да се бори со срце, а не туристички, како некои што одат на натпреварувања. Нема поддршка ниту од федерацијата ниту од државата, а ја претставуваме Македонија“, вели Аце Поцев од БК Бучим, кој е со Ангелов на Светското првенство за ветерани во Атина.

Mecakata povreden so aco i trajanov

Поцев вели дека Ангелов повредата ја заработил во првата борба при зафат со фрлање, по што освоил четири бода.

„Повредата е многу тешка. Докторите не му даваа да продолжи, но по нашите молби, бидејќи желбата е поголема од болката, продолжи понатаму“, истакнува Поцев за волјата и храброста на Ангелов, додавајќи дека тој и судијата Илија Трајанов му биле и тренери и морална поддршка.

На СП учествувале 48 држави, меѓу кои е и Македонија, но без помош од Ферацијата и државата.

„Кој парадокс?! Подготовките траеја околу четири до пет месеци, финансирани од страна на клубот и од спонзорства, и, пак, ќе кажам, без помош од државата. Плановите се повторно да учествуваме наредната година и да се вратиме со медал. Да и докажеме на сите неверници дека можеме. Во третата борба (полуфиналето) заработи сериозна повреда на десното рамо, затоа и ја предаде борбата во третата рунда со претставникот на Јужна Африка, Кристофер Сатон, што ја загуби со службен резултат од 10-0. Не дај Боже да е пукнато“, посочува Поцев.

Mecakata so boracite

 Тој објаснува дека бронзениот медал го имал во рака, но поради повредите, кои се сериозни, не успеал да го освои.

„Инаку, стана миленик на публиката, натпреварувачите, а за чудо и на судиите. Сите не можеа да поверуваат од каде е толку големата желба за борење и покрај повредите. При секоја борба докторите имаа интервенција и на челото и на главата, а потоа и на рамото“, раскажува за желбата и болката како заеднички влог во борбата за успех на Ангелов.

Mecakata Ace i Avstralinecot Makedonec
Со Австралиецот (прв од лево) од македонско потекло

Интересно е тоа што Трајанов се сретна со Австралиецот Лазарос Пападопулос, кој го совлада 10-5, бидејќи тој е Македонец што живее во Австралија, а по потекло е од егејскиот дел на Македонија. Пападопулос на заедничката вечера му се восхитувал на Трајанов и рекол дека за целиот настан ќе пишуваат македонските весници во Австралија.

 Ангелов вчера забележа две победи во категоријата до 97 килограми во Д- дивизија (50-55 години). Во првото коло го совлада Раинбах Езалотах од Иран со 9-0, а потоа и претставникот на Австралија, Лазарос Пападопулос со 10-5. Во полуфиналето е совладан од претставникот на Јужна Африка, Кристофер Сатон, со 10-0, откако ја предаде борбата во третата рунда. Ако Ангелов се бореше потактички, немаше да се повреди и сигурно ќе ја добиеше борбата за бронзениот медал, која ја избуги со 3-1 од Игор Зандепријани од Казакстан.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО