Жанг Жилеј: Тајсон Фјури ќе се сруши по моите удари

Тајсон Фјури, познатиот боксерски шампион во тешка категорија, се подготвува за историска борба во февруари со Александар Усик.

Експертите предупредуваат дека потенцијалниот меч против Жанг Жилеј може да има катастрофални последици за статусот на Британецот без пораз. Во светот на боксот, Тајсон Фјури е име синоним за издржливост и доминација. Сепак, неговиот неодамнешен настап против Френсис Нгану, поранешен шампион на УФЦ, покрена прашања за неговата непобедлива аура.

Фјури, кој е познат по своите тактички вештини и физичка сила, мораше да надмине значителни неволји во оваа борба, за влакно избегнувајќи пораз со контроверзната победа со поделена одлука. Жилеј, сила во подем во тешка категорија, го критикува најновиот настап на „Џипси Кинг“.

Со импресивен скор и моќни удари, Жилеј се позиционираше како сериозна закана за Фјури.

„Тајсон имаше многу удари и беше на земја во неговите претходни борби. Моите удари се поразителни. Ако го ударам, тогаш тоа ќе биде катастрофа за него”, изјави Жилеј во интервју за Таун Бизнис.

Од неговата победа над Џо Џојс, Жанг беше насочен кон големи имиња во тешка категорија, вклучувајќи ги Фјури, Усик, Дионтеј Вајлдер и Ентони Џошуа. Жанг веќе има 40 години, но и покрај ова, дури сега стекна поголема слава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО