Збунет боксер со „голи раце“ не сфати дека е нокаутиран, па го нападна судијата (ВИДЕО)

На настанот БКФЦ 62 во Холивуд, Флорида, во петокот вечерта настана тотален хаос кога збунет боксер го нападна судијата откако ја загуби борбата со ТКО.

Боксерот без ракавици, Кит Ричардсон, остана зашеметен на нозе по силниот удар на Алберт Блас, а набрзо стана очигледно дека Ричардсон бил толку потресен што целосно ја изгубил смислата на ситуацијата. Веднаш по прекинот на борбата Ричардсон почна да фрла тупаници кон судијата Сем Бургос.

За среќа на сите инволвирани, Бургос не изгледа сериозно повреден од ненамерниот напад на Ричардсон. Може да се забележат неколку тренери и членови на персоналот како интервенираат што е можно побрзо за да ја прекинат судирот.

Блас не беше свесен за ситуацијата додека ја прославуваше победа во првата рунда TKO со стилско салто назад. Победата го направи Блас нов БКФЦ шампион во бантам категорија, титула што Ричардсон ја бранеше за прв пат откако ја освои во октомври 2023 година.

Прв пораз на Ричардсон во пет настапи за БКФЦ.

Овој инцидент ги истакнува опасностите и непредвидливоста на боречките спортови, особено во формат со голи раце, а покренува прашања за безбедноста и протоколите по борбата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО