Првиот човек на ВБА ранг-листата го запре Александар Усик на спаринг: Тоа е факт

Aлександaр Усик му го приреди првиот пораз на Тајсон Фјури и стана нов апсолутен шампион во тешка категорија, но еден врвен тешкаш верува дека го има рецептот да го победи 37-годишниот Украинец.

Усик е непоразен во професионалната кариера од 22 борби и ги освои сите појаси во полутешка и тешка категорија. Имаше некои прашања за тоа дали Украинецот има слабост на ударите во телото, но досега никој не можеше да го искористи тоа.

Човекот кој верува дека прозрел и кој тврди дека го спречил во спаринг е Мартин Баколе, предизвикувач број еден на ВБА рангирањето.

Во интервју за ИФЛ ТВ тренерот на Баколе, Били Нелсон, вели дека е „факт“ оти шампионот не можел да го продолжи нивниот спаринг.

„Тој е спарингуваше со Фјури, Џошуа и Усик, и секој пат пружаше отпор. Го запре Усик во спаринг, па зошто да не мисли дека може да го победи. Тоа е факт, факт. Мислам, дали некогаш сте слушнале дека Усик вели дека тоа не се случило?“, рече Нелсон.

Баколе ќе има шанса да докаже дека е предизвикувач на највисоко ниво во неговото следно излегување на 3-ти август во Лос Анџелес, кога ќе се соочи со можеби најтешкиот противник досега, младиот нокаутер Џаред Андерсон.

Андерсон се смета за следната голема надеж на Америка во тешка категорија, со совршен скор од 17 борби и 17 победи, од кои 15 со нокаут.

Сепак, Нелсон е убеден дека неговиот борец ќе настапи на големата сцена и брзо ќе ја заврши работата.

„Многу сум уверен дека Мартин ќе го запре Андерсон и мислам дека тоа ќе биде рано. Никогаш не се соочил со некој како Мартин. Ќе победиме и ќе продолжиме понатаму, нема проблем“, заклучи тренерот на Баколе.

Доколку се оствари предвидувањето на Нелсон, Баколе наскоро би можел да добие шанса да се бори со најголемите имиња.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО