Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер.

„Хантер е борец. Не можете да го нокаутирате. Тој е воин на патот, го запре Мартин Бакол и направи рамноправен меч со Александар Поветкин“, отворен е Зауерленд.

Да потсетиме, деновиве стана извесно дека освојувачот на бронзениот олимписки медал, Филип Херговиќ и Мајкл Хантер ќе се сретнат во рингот во елиминациската пресметка за светската титула во тешка категорија на ИБФ, која моментално е во сопственост на Ентони Џошуа.

„Борбата нема да биде лесна, но веруваме дека Филип има алатки за победа. Хантер е голем борец, но нема да може да одолее на големината и моќта на Филип. Филип одработи само 12 битки, затоа сме среќни што добивме сериозен тест. Не се двоумиме. Треба да бидеме луди да не прифатиме. Ова е добра борба. Сакаме да одиме напред цело време. Но, луѓето се преценуваат кога е време да се борат против Филип“, заклучи промоторот.

Прегледот на рангирањето на ИБФ покажува дека Харговиќ е петти, а Хантер четврти. Американецот требаше да се спротивстави со вториот – Чарлс Мартин, но поранешниот шампион се повлече од мечот.

Местото на првиот предизвикувач е испразнето.

Филип Харговиќ има биланс од 12 победи, од кои 10 со нокаут. Хрватскиот талент е рангиран и на 9-тото место на ВБЦ ранг-листата во тешка категорија. Во оваа, на авторитетниот боксерски сајт boxrec.com, 28-годишниот боксер е број 19.

Мајкл Хантер има скор од 19 победи (13 со нокаут), 1 нерешена (против Александар Поветкин) и 1 пораз (од Александар Усик за титулата на ВБО во полутешка категорија).

Победникот од оваа пресметка најверојатно ќе се соочи со победникот од мечот за обединување на титулите меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури во меч за појасот на ИБФ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО