Време е за реванш со Фил де Фрис! Дарко Стошиќ експресно го нокаутира Матеус Шефел!

Брилијантниот српски тешкаш ја забележа 20-та победа во професионалната ММА кариера

По големата победа на Иван Ерслан, нетрпеливо го чекавме настапот на Дарко Стошиќ на настанот КСВ Епик. Големиот српски тешкаш ја комплетираше оваа вечер и дополнително ги израдува регионалните љубители на ММА. Дарко веќе во првата рунда го победи Матеус Шефел, а победи со технички нокаут!

Дарко од самиот почеток на мечот ја окупираше средината на кафезот, се наметна како порешителен борец и бараше можност за нокаут. Набрзина се случи првата отворена размена каде летаа клоци од двете страни, но никој не заврши лошо потресен, но Стошиќ и Шефел не ја најдоа целта на адекватен начин.

Недолго потоа Стошиќ брилијантно пласира преден директ со левата рака. Ударот помина низ гардотна Матеус Шефел и Бразилецот заврши во нокдаун. Дарко безмилосно удираше од горна позиција и целосно го оправда својот прекар „Чекан“. Дарко фрлаше удар по удар и беше прашање на моментот кога судијата ќе интервенира и ќе го заврши овој меч.

Мечот меѓу Стошиќ и Шефел траеше една минута и 14 секунди, а ако се додадат и 54-те секунди на Ерслан кои му беа потребни за да го совлада Гнидек, може да се каже дека Дарко и Иван ја завршија работата во Полска за нешто повеќе од две минути. Судирот меѓу Стошиќ и Шефел се одржа според правилата Прајд, но немаше потреба Стошиќ да користи газење, фудбалски удари и удари со колена додека противникот беше на подот.

Ова е седма победа на Дарко во неговиот осми настап во рамките на КСВ. Неверојатен факт е дека „Столе“ шест од тие седум победи ги извојува со нокаут. По Фил де Фрис, Дарко без сомнение е најдобриот тешкаш во КСВ и нема дилема дека во следниот настап повторно ќе го нападне појасот во тешка категорија.

Се надеваме дека Дарко ќе биде многу поуспешен на реваншот со Де Фрис отколку на првиот меч. Позрел е од првиот пат, поискусен е и сигурно не му недостасува самодоверба. Последните три настапи ги заврши со нокаути во првата рунда и време е да падне арогантниот Англичанец.

https://twitter.com/KSW_MMA/status/1761488698988699648?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1761488698988699648%7Ctwgr%5Eb5048b2efd1d32efbb45010d1054a3f5f942ea85%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffightsite.hr%2Ffightsite%2Fregija%2Fvideo-opravdao-je-nadimak-the-hammer-uzivajte-u-snimci-stosicevog-nokauta-nad-matheusom-scheffelom-15431908%3Ffbclid%3DIwAR1o2VicS7v5Xz6KHoJrcUFxHEehrI0MRv4ZDFi6SVZVO3ZOAb_VZO9d07Q

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО