Волков со прекин во првата рунда го совлада Розенструик

Александар Волков се врати со ефективна победа по поразот од Том Аспинал во март.

Рускиот ММА борец го победи Жаирзиња Розенструик со прекин во првата рунда на настанот УФЦ Фајт најт 207 во Лас Вегас.

И двајцата се нокаутери кои претпочитаат да се борат на нозе. Русинот уште од првиот звук на сирената ја искористи предноста во висина и подолгите раце и наметна ритам.

Волков во еден момент го удри противникот со одлично десно кроше.

Од силината на ударот Розенструик остана без заштитна гума за забите. Русинот го искористи моментот и продолжи да го удира Суринамецот, а судијата го прекина мечот.

Во конасловната борба за титулата Мовсар Евлоев стигна до нова победа. Непоразениот Русин со едногласна одлука на судиите го совлада Дан Иге, тоа беше негова 16-та победа во кариерата.

Резултати наУФЦ Фајт најт 207:
Александар Волков – Жаирзињо Розенструик – ТКО, Р1 (2:12)
Мовсар Евлоев – Дан Иге – едногласна одлука (30-26, 30-27, 30-27)
Лукас Алмеида – Мајкл Тризано – ТКО, Р3 (0:55)
Карине Силва – Полијана Ботељо – завршница (Д’Арс задушување), Р1 (4:55)
ОдеОзборн – Зарух Адашев – КО, Р1 (1:01)
Алонзо Менифилд – Аскар Можаров – ТКО, Р1 (4:40)

Воведни борби:
Каролина Ковалкиевич – Фелис Хериг – завр. (давење од позади), Р2 (4:01)
Џо Солецки – Алекс да Силва Коељо – мнозинска одлука (28–28, 28–27, 29–27)
Дејмон Џексон – Даниел Аргуета – едногласна одлука (30-27, 30-27, 29-28)
Бено Сен Дени – Никлас Столзе – завр. (задушувањеод позади) Р2 (1:32)
Тони Гравели – Џони Муњоз Јуниор. – КО, Р1 (1:08)
Џеф Молина – Жалгас Жумагулов – поделена одлука (28-29, 29-28, 30-27)
Ринат Фахретдинов – Андреас Михаилидис – едногласна одлука (30–26, 30–26, 30–27)
Ерин Бланчфилд – ЈЈ Олдрич завр. (гилотина давње) Р2 (2:38)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО