Волкановски за Махачев: Ќе се обидам да го нокаутирам

Александар Волкановски ќе бара нокаут во борбата со Ислам Махачев.

Двајцата шампиони се предводиници на настанот УФЦ 284, кој ќе се одржи на 12-ти февруари во Перт, Австралија. Волкановски е аутсајдер во борбата, но ќе ја има поддршката од домашните навивачи. Ќе се обиде да ја земе титулата на Махачев и да стане двоен шампион.

„Големите“ ќе ја бранат првата позиција на ранг-листата на УФЦ, без разлика на тежинската категорија. Александар знае дека го чека тешка борба, но ќе даде се од себе за да ја дофати победата.

„Сè се менува кога ќе излезам пред противник и ќе почнам да се движам и да удрам. Откако ќе ме фатите, си мислите: „По ѓаволите, тој задник е силен“.

И кога ќе станам, ќе те удрам по лице. Тогаш моите противници почнуваат да се чувствуваат лошо. Морам да ги искористам предностите кога сум на нозе. А ако ме исфрли, тогаш морам да станам.

Морам да го удрам. Морам или да победам во рунди или да го нокаутирам. Ќе фрлам удари во обид да му ја најдам брадата.

Ова нема да биде лесна задача“, изјави Волкановски за Фокс спортс Австралија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО