Волкановски порача: Отсуството на Хабиб не може да биде оправдување за поразот на Ислам, веќе се бореше без него! (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во перолесна категорија се плаши од омаловажување неговата евентуална победа.

Ислам Махачев на мечот против Александар Волкановски ќе влезе без долгогодишниот пријател, ментор и спаринг партнер, Хабиб Нурмагомедов. Хабиб одлучи да се повлече од спортот на одредено време и планира да поминува повеќе време со своето семејство.

Махачев изјави за Фокс спорт Австралија дека го разбира Хабиб и дека веќе се борел без него во аголот. Ислам е свесен дека ќе мора да ги презентира своите вештини и без совет на Хабиб, но Александар Волкановски стравува дека тоа може да биде изговор во случај на пораз на Ислам.

„Отпрвин бев изненаден (бидејќи Хабиб нема да биде во аголот), но не е важно, сепак, Ислам ќе се појави (во најдобар случај). Знам дека луѓето сакаат да туркаат секакви наративи, но на крајот на денот, Ислам е голем борец. Тој е оној кој влегува во кафезот и ја завршува работата, а истото би му го рекол и Хабиб. Значи, ако мојата рака е крената на крајот, не се жали. Тоа се изговори, бидејќи многупати се бореше без Хабиб во својот агол. Го направи тоа и порано и тој е голем борец. Се подготвувам за истиот Ислам каков што веќе го видовме, затоа не барајте наративи и изговори“, изјави Волкановски за ММА Час.

Волкановски смета дека неговата евентуална победа ќе се обиде да ја намали со уште некои изговори. Тој е голем аутсајдер во моментов, многумина се сомневаат во него, но е полн со самодоверба.

„Многу луѓе ќе се сомневаат во мене и тоа ми се допаѓа. Ќе речат дека сум физички премал, дека тој (Махачев) е премногу добар со дагестанското борење итн. Тоа е добро, но запомнете нешто. Запомни се што ќе кажеш. Не вртете ја плочата кога мојата рака е крената. Ова е нешто што луѓето треба да го разберат. Ако победам, луѓето ќе почнат да велат дека Махачев не се борел со некој релевантен, дека тоа е само негова прва одбрана на титулата итн. Тие одеднаш ќе ја минимизираат мојата победа и ќе се однесуваат како да не е истата личност за која зборуваа пред борбата. Сега го ставаат на тронот, задржете го таму и ако победам. Не се предомислувајте“, додаде Волкановски.

Неговиот комплетен настап на ММА Час можете да го погледнете во продолжение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО