Волкановски размислува за трилогија со Махачев

На шампионот на УФЦ во перо категорија (до 70 кг) Алекс Волкановски му се допаѓа идејата за трилогија со Русинот Ислам Махачев.

„Трилогија со Махачев? Да, мислам дека тоа е одлична идеја, но многу ќе зависи од него, затоа што му е тешко да се здебели и зборуваше дека сака да премине во полусредна категорија. Ако одлучи да остане, ние ќе го направиме тоа. Во секој случај, има многу неверојатни борби за мене во лесна категорија и возбуден сум поради тоа. Би било убаво да се борам со Џастин Гејџи, но трилогијата со Ислам е важна за моето наследство“, рече Волкановски за ММА џанки.

Потсетуваме, реваншот меѓу Махачев и Волкановски ќе се одржи ноќта меѓу 21 и 22 октомври во Абу Даби (ОАЕ) и ќе биде водечки на турнирот УФЦ 294.

Првата средба меѓу борците се одржа на УФЦ 284 во февруари и заврши со едногласна одлука за победа на Махачев. Волкановски, кој е актуелен шампион на организацијата во перо категорија (до 65 килограми), првпат загуби во УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО