Волкановски пиел секој ден пред борбата со Махачев

Александар Волкановски пиел секој ден со недели пред да се соочи со светскиот шампион во лесна категорија Ислам Махачев во октомври за кратко време.

Махачев првично требаше да ја брани титулата на главниот настан на УФЦ 294 против човекот што го победи за да ја освои титулата, Чарлс Оливеира. Сепак, До Бронкс беше принуден да се откаже откако се здоби со повреда за време на вежбањето. Очајни за замена, УФЦ го повика Волкановски, кој девет месеци претходно се соочи со „Дагестанскиот разурнувач“.

Со само 11 дена најава Волкановски ја прифати борбата и брзо влезе во форма.

Овој пат, на Ислам Махачев му беа потребни само три минути за да го заврши Волкот, со што го уништи шампионот во перо категорија со одличен удар во глава, што доведе до брутална завршница на мечот.

Волкановски откри дека кога од УФЦ му се јавиле со понудата тој пиел секој ден со недели и значително бил надвор од боречка форма.

„Познат сум по тоа што сум дисциплиниран, професионален во текот на целата година, 24/7, а едноставно не бев таков во тоа време. да и да бидам искрен, малку ми олесна бидејќи ме исфрли од рамнотежа.

„Знаеш што сакам да кажам? Ме прекина да пијам секој ден три, четири недели. Тоа е нечуено за мене секој ден. Никогаш не сум го правел тоа. Но, тоа се случи тогаш“.

Во сабота, 17 февруари, Александар Волкановски ќе се врати во октагонот за да ја брани круната во перо категорија против непоразениот предизвикувач Илија Топурија. Откако минатата година ја обезбеди победата со одлука над Џош Емет, „Ел Матадор“ е преполн со самодоверба. Толку многу што сега ја ажурира својата биографија на социјалните мрежи за да гласи „светски шампион на УФЦ“.

Говорејќи за УФЦ Шпанија Топурија понуди многу смела предвидување за неговата претстојна борба за титулата со светскиот борец бр.3.

„Се гледам себеси како го завршувам во првата рунда – со нокаут“, рече Топурија. „Најверојатно тоа ќе биде со нокаут освен ако тој не нурне пред моите нозе. Ќе го нокаутирам. Јас сум дел од новата генерација на ММА. Носам еволуиран стил во сите области на спортот: на нозе, во граплинг, во борење. Мислам дека сум многу покомплетен и поефикасен во финишот од Волкановски“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО