Воденски прв на Европското првенство на ВКУ во кик бокс!

Vodenski prv vo kik boks

Кристијан Воденски го освои првото место на Европското првенство во кик бокс во лајт конктак во категоријата до 25 килограми за деца. Тој го совлада една година постариот Крис Барс.

Првенството се одржуваше во Ниртинген, близу Штутгард, Германија, и е во ВКУ (WKU) верзија. Оваа федерцаија е признаена во Греманија.

За Воденски ова е нов успех откако пред неколку недели на турнир во борење го освои првото место. Тој живее во Германија, а настапува под знамето на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО