Воденски го освои Париз-стана европски шампион во БЏЏ

Кристијан Воденски стана европски шампион во „Експерт дивижн БЏЏ (бразилско џиу џицу) односно во категоријата од 22 до 27 килограми. Фактички, тоа е најтешката категорија за деца-експерт класата.

Vodeenskki go osvoi Prriz

Воденскии титулата ја освои во Париз, Франција, на светски познатиот натпревар „НАГА“.

Да потсетиме дека во мај, годинава, тој победи во „НАГА“, кој се одржа во Дортмунд, Германија. Инаку, овој тунир се смета за најголем во светски рамки за бразилско џуиџицу.

Минатата недела Воденски (9 години) го освои сребрениот медал во лајт-контакт и бронзен во семи-контакт на Национално првенство на Германија во кик-бокс, што се одржа во Нојвид, кај Келн.

До сега тој освои 12 златни, 5 сребрени медали и 1 бронзен медал, во период од две години.

Воденски во мај победи во „НАГА“, одржана во германскиот град Дортмунд.НАГА“ се смета за најголем турнир во светски рамки кога е во прашање бразилско џуи-џицу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО