Во Унгарија се одржува СП на СКИФ, Живко Делевски е судија на шампионатот

Во Гиор, Унгарија, викендов се одржува Светското карате првенство на СКИФ (Шотокан карате-до меѓунардоната федерација).

Во Македонија се уште нема претставник на оваа организација предводена од соке Хиракозу Каназава  носител на мајсторски појас 10 дан.

Живко Делевски – втор од лево кон десно

Сепак, Македонија ја преставува сенсеи Живко Делевски кој на СП е во улога на судија како претставник на Австралија.

За наредното првенство учество најавува и сенсеи Кирчо Арсов, поранешен каратист на Партизан Кочани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО