Во сообраќајна несреќа животот го загуби словенечкиот кикбоксер Јуре Смоле

153

Тажна вест доаѓа од Словенија, каде во сообраќајна несреќа загина еден од најталентираните кикбоксери во регионот, Јуре Смоле.

21-годишниот помлад брат на многу успешениот борец, Грег Смоле, сообраќајната несреќа ја доживеал додека возел моторцикл, и покрај тоа што бил со полна оперма, починале на самото место. Како штп пренесуваат словенечките медиуми, Смоле возел мотор над којаво еден момент ја изгубил контролата. Откако паднал од него, паднал под автомобил кој се движел на спротивната лента.

Смоле со години беше еден од најуспешните млади словенечки борци, а минатата година ја освои титулата на ВТКО/WTKO организацијата (Светската традиционална кик бокс организација). По ова многу добро му одеше и во професионалната кариера. За жал, неговиот млад спортски живот е уште прерано згаснат од улица.