Владимир Кличко почна да прави спаринзи (ВИДЕО)

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија Владимир Кличко одржа спаринг меч во салата. 45-годишниот ветеран се повлече од боксот пред неколку години откако загуби со нокаут од Ентони Џошуа. Со овој пораз влезе во серија од два последователни порази.

Последната победа на Кличко беше пред речиси 7 години со одлука над Брајант Џенингс. Владимир има рекордни 64 победи и 5 порази во рингот. Во кариерата победи на 53 натпревари со нокаут и 4 пати падна со нокаут. Оваа година тој беше примен во Боксерската куќа на славните.

Кличко неодамна изјави дека би можел да се врати во рингот. Тој сака да го собори рекордот на Џорџ Форман, кој е најстариот светски шампион во тешка категорија. Американецот ги освои титулите на ВБА и ИБФ на 45 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО