Вистината за поразот од Кро Кап: Никогаш не бев поблиску до смртта (ВИДЕО)

Поранешниот легендарен борец во ММА, Вандерлеи Силва, во разговор за поратлот Combate.com, открива една занимливост од својата богата кариера која е интересна за приврзаниците на овој спорт од регионот. Имено, Бразилецот кажува дека дека борбата со Хрвтот Мирко Филиповиќ -Кро Кап, која ја загуби, му била најтешка во кариерата.

silva kro kap

„Мојата најголема борба беше против Лидел. Изгубив со одлука на судиите но уживав во неа. Беше цврст и имаше тешки раце, во втората ринда успеав да го исфрлам во нокдаун. Приредивме сјајно шоу. Мојот втор избор би бил со Брајан Стан, тој беше многу цврст противник, а јас ја имав една од најдобрите изведби во кариерата“, рекол Силва.

Кро Кап во борбата на Гранд Прито славеше против Силва во втората рунда, во која со фантастичен хај кик го „испрати на спиење“ Бразилецот, разбивајќи му ја главата притоа. Во текот на целиот меч Филиповиќ беше уверливо подобар, и слободно може да се каже дека тоа му е најголемата победа во кариерата. За да биде уште поголема оваа победа Мирко Филиповиќ го освои наведениот Гранд При турнир.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО