Весели поразен од Русинот Вараев

Besmir pobednik protiv Sciranaka

Како и што се очекуваше, Бесмир Вејсели (до 74 кг) беше поразен со туш од фаворитот Акмед Вараев (0-7) од Русија во осминафиналето на Европското првенство за борачи до 23 години, што од денес започна иќе трае до 29 март во полскиот град Валбрeжич.
Русинот е фаворит во оваа категорија, па се очекува негов пласман во финалето, што значи дека Вејсели ќе има можност да се бори во репасажот, а противник, најверојатно ќе му биде Чехот Алојз Хазличек.

Во претпладневниот дел. Вејсели го победи Словакот Јакуб Сциранка 13-4.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО