Васил Ломаченко се бори за титулата што ја ослободи Гарсија

259

Васил Ломаченко (13-1, 10 КО) доби шанса да се бори за уште една титула светски шампион.

Светската боксерск совет (ВБЦ) одлучи позитивно да го реши неговото барање и 31-годишниот Украинец ќе се бори за испразнетата титула во лесна категорија против задолжителниот предизвикувач Луке Кембел (20-2, 16 КО).

Позицијата на шампион ја испразни Мики Гарсија кој е поставенен за „емеритус шампион“, што значи дека може да се бори за таа титула кога сака.

WBC одлучи да ги прескокне сите други предизвикувачи од својата листа за да му овозможи на ВБА и ВБО првакот нов меч за обединување.

Федерацијата со седиште во Мексико Сити ќе нареди одржување на турнир, за да добијат задолжителен предизвикувач во категоријата до 61,2 килограми.

Сребрениот првак Заур Абдулаев мора да се бори со Девин Ханеј, а Теофимо Лопез со Хавиер Фортун. Победниците на овие мечеви во меѓусебна пресметка ќе го одредат следниот задолжителен шампион.

31-годишниот Ломаченко во освои први 12 професионални борби ги освои титулите во три тежински категории.

31-годишниот Британец Кембел е олимписки шампион во бантам од Олимписките игри во Лондон во 2012 година. Последниот пораз во кариерата го доживеа во септември 2017 година со поделена одлука од Хорхе Линарес, кого Ломаченко го нокаутира минатата година.