Валин негодува на клаузулата за реванш со Џошуа: Се откажав од борбата за титулата во ИБФ поради тоа

Ото Валин негодува за клаузулата што беше принуден да ја потпише за да се соочи со Ентони Џошуа на 23 декември во Ријад. Швеѓанецот е задолжителен предизвикувач на Меѓународната боксерска федерација, но сепак ја прифати понудата да се бори со поранешниот носител на појасот. Сепак, условите не му беа особено по вкус во неделите пред борбата.

„Да беше до мене, таа клаузула немаше да биде таму. Не можам да кажам дека сум особено задоволен. Во моментов сум во многу добра позиција во ИБФ, така што можев само да чекам борба за титулата, но ја добивме оваа можност и сега ако го победам Џошуа еднаш, ќе морам да го направам тоа по втор пат. Но, повторно, ако го победам двапати, ќе имам шанса да се борам за секоја друга титула. Го прифатив фактот дека одбивам борба за титулата на ИБФ за подоцна да добијам нова можност“, изјави Швеѓанецот за Вегас инсајдер.

Валин со текот на годините изгради сериозна актива, сега има 26 победи со 14 нокаути и само еден пораз. Дојде на средба против Тајсон Фјури, иако тој меч од 2019 година беше првиот во кој „Џипси Кинг“ беше навистина блиску до својот прв пораз откако направи многу тешка повреда над десната веѓа. Меѓу неговите потписни победи ги гледаме оние над Доминик Брезил и Мурат Гасиев, така што тој во никој случај не е борец за потценување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО