Вајлдер во мечот за првак му дава предност на Британецот: Усик има повеќе вештини, но Фјури е огромен

Бронзениот бомбардер три пати се бореше со Тајсон Фјури. Првиот меч заврши нерешено, а на следните два победи Кралот на Ромите.

Во февруари 2020 година британскиот боксер го победи Дионтеј Вајлдер со прекин во седмата рунда и го освои шампионскиот појас на ВБЦ, а потоа година и осум месеци подоцна, во реваншот, ја одбрани титулата со нокаут во 11. рунда.

Американецот добро го запозна Фјури, кој ќе се бори со Александар Усик во Саудиска Арабија во декември или јануари следната година за обединување на појасите во тешка категорија.

Вајлдер му дава предност на Британецот во мечот за апсолутен шампион и истакнува дека физичката страна на Кралот на Ромите ќе донесе предност на тој меч.

„Фјури е голем и тоа му дава предност во борбата. Кога размислувам за тоа како ќе изгледа против Усик, мислам на Стив Канингем и како Фјури ја ставаше својата тежина врз него. Истото ќе функционира и против Усик“, рече Дионтеј Вајлдер и подвлече:

„Усик има повеќе вештини, но не знам како може да се справи со Фјури, бидејќи е огромен“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО