Вајлдер призна дека сака да стане дел од семејството на УФЦ

Дионтеј Вајлдер за прв пат јавно призна дека планира да започне кариера во мешани боречки вештини, откако Френсис Нгану првпат ја разби гласината дека поранешниот светски шампион на ВБЦ напорно тренира за деби во кафез. Американецот откри дека планира да се приклучи на УФЦ во догледна иднина.

„Се обидувам да станам дел од семејството на УФЦ. Ќе се обидам истовремено да се натпреварувам и во бокс и во кафезот на УФЦ. Јас сум тотално сериозен. Добивам многу повици. Можам да се видам себеси како ги правам и двете работи. Во боксот работите не се движат доволно брзо, а борците се плашат и не се откажуваат од борбите“, изјави „Бронзениот бомбардер“ за ЕСЊуз.

Вајлдер несомнено е една од најголемите ѕвезди во боксерскиот ринг повеќе од 15 години. Речиси сите во спортот се согласуваат дека тој е најдобриот нокаут артист во својата генерација. Но, во исто време, очигледно е дека неговата сила доаѓа главно од горниот дел од телото, бидејќи неговите нозе се премногу слаби во споредба со другите ММА борци. А ние не зборуваме само за големите имиња во УФЦ, Белатпр и ПФЛ. Ударите се основно оружје во ММА, а во последниве години борењето и БЏЏ вештините станаа задолжителни за секој натпреварувач кој влегува во кафезот.

Несомнено е дека Дионтеј Вајлдер ќе предизвика невидена сензација доколку влезе во октагонот на УФЦ. Се надеваме само дека таква приказна нема да има трагичен крај, бидејќи ова е спорт пред се, и иако крвта и повредите се дел од него, никој не би сакал да види крајности, како што Конор Мек Грегор го задржува надвор од кафезот третата последователна повреда. Зборуваме за еден од најдобрите борци во историјата на ММА.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО