Вајлдер ја активира клаузулата за трет меч со Фјури

171

Како и што се очекуваше, Дионтеј Вајлдер (42-1-1, 41 КО) ја активираше договорната клаузула од третиот мечг со Тајсон Фјури (30-0-1, 21 КО).

Нова борба за титулата во тешка категорија на ВБЦ со Тајсон Фјури ќе се одржи оваа година,

Првата борба во декември 2018 година заврши без победник со сомнителна одлука на судиите, затоа што, иако Фјури се најде двапати во нокаут за време на мечот, се добива впечаток дека требаше да ја добие борбата. Британецот во реваншот не им остави ништо на судиите и со брилијантен настап, го запре Вајлдер во 7-та рунда, му го нанесе првиот пораз во кариерата и му го зеде појасот на ВБЦ.

Нивната втора борба се продаде помеѓу 800 и 850,000 ППГ преноси, нешто помалку од очекуваното.

Одлуката на Вајлдер е прифатена од промотерите на Фјури, Френк Ворен и Боб Арум.