Усик: Правам неколку големи борби, потоа престанувам!

Украинскиот боксер Aлександар Усик, кој е шампион на ВБА Супер, ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија, одговори на прашањето дали би ја завршил кариерата доколку тоа го направи Тајсон Фјури. Усик професионално се натпреварува скоро 10 години.

Тој признава дека повеќе не сака да биде како Феникс кој гори и се раѓа. Очигледно на Александар му е доста од целиот овој процес. Усик планира да има неколку големи борби, а потоа да ја заврши кариерата.

„Да видиме што ќе се случи. Не можете да бидете неосновани. Едноставно не ми е гајле за ништо друго. Можам да боксирам со Фјури или со Вајлдер. Не гледам други опции. Целата работа што ја работам во мојот тренинг камп е многу тешка.

Психолошки, физички е тешко. Не се гледам со моето семејство шест месеци. Работам толку многу напорна работа само за да излезам и да боксирам. Некако воопшто не ми се допаѓа. Колку пати во целата моја кариера веќе сум бил во рингот?

Навистина не сакам да бидам како Феникс кој гори и се раѓа, гори и се раѓа. Сакам неколку борби – кул, големи. Мислам, момците кои сега сме на врвот, стигнавме до точка каде што можеме да го направиме тоа сега.

Сакам неколку големи борби и потоа ќе работам во друга насока“, изјави Усик во интервју за Би-Би-Си, додавајќи:

„Можам да имам уште најмногу три меча. Тоа е најреално во мојата форма. Со Фјури, Канело и еден меч за збогување на ‘Олимписки’. Канело кажа дека би сакал таков меч, но мислам дека тоа би било само за заработување пари. Во основа треба само да го победам Фјури и да се пензионирам. Да се обединат титулите е најважно во моментов. Сакам да го декласирам Фјури за да не морам да имам реванш“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО