Усик побара од Еди Херн меч за титулата

44

Украинската професионална суперeрѕвезда во боксот Александар Усик побара натпревар за титулата од неговиот промотор Еди Херн. Олимпискиот шампион од Лондон го направи своето деби во тешка категорија на импресивен начин. Го откажа Американецот Чаз Витерспун на 12 октомври.

„Ги добив следниве инструкции: Организирајте меч за титула во тешка категорија за мене. Луѓето на Усик изјавија дека ги освоиле сите појаси во полутешка категорија, направија меч за загревање во тешка категорија и сега се подготвени. Тоа беше јасна порака“, рече Еди Харн.

Според промоторот, Усик ќе присуствува на мечот меѓу Ентони Џошуа и Енди Руиз за титулите во тешка категорија во светот. Реваншот ќе се одржи на 7 декември во Саудиска Арабија.

https://www.youtube.com/watch?v=qA_zvEiMFO0