Усик: Пливај како ајкула, боцкај како пчела

Светскиот шампион на ВБА Супер, ИБФ и ВБО во тешка категорија, Украинецот Александар Усик (19-0, 13 КО) продолжува да се подготвува за очекуваниот реванш со Британецот Ентони Џошуа (24-2, 22 КО) кој ќе се одржи на 20 август во Саудиска Арабија.

Првата средба се одржа во септември 2021 година во градот Тотенхем (Велика Британија). Тогаш Усик, како аутсајдер во обложувалниците, со одлука го победи Џошуа (117-112, 115-113, 116-112) и стана еден од ретките борци во историјата на спортот кој освоил појаси во полутешка и тешка категорија.

Боксерот објави фотографии од тренинзите за пливање. Усик ја користеше легендарната реплика на Мухамед Али / „Плови како пеперутка, убоди како пчела“ / но со благ пресврт.

„Пливај како ајкула, боди како пчела“, напиша Усик на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Usyk. Cat. Aleksandr (@usykaa)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО