Усик не го обвинува Џошуа за испадите, а му се обрати и на Путин: Мисли дека е силен, но всушност е слабак!

Еден од најдобрите двајца светски тешкаши не му се налутил на британскиот тешкаш.

Aлександар Усик реагираше многу смирено додека Ентони Џошуа беше „во својот елемент“ по прогласувањето на победникот во саботата вечерта. Усик беше прогласен и за победник во реваншот, а Ентони Џошуа прво тешко се справи со поразот.

Веќе неколку пати беше спомнато дека Џошуа имал ментален слом и низа непотребни ексцеси, а во видеото под овој пасус можете да видите како изгледало сето тоа.

Многумина му се восхитуваат на Усик што не покажа ни трошка лутина и агресија кон Џошуа, кој на многу начини не го почитуваше за време на таа неславна секвенца на британскиот тешкаш. Усик на прес-конференцијата објасни зошто не бил навреден од однесувањето на Џошуа.

„Не размислував премногу за тоа што го кажа кога беше фрустриран. Ова беа вообичаените емоции. Се е во ред, само требаше да направиме краток разговор. Ги прифаќам добрите работи што ги кажа за мене, но не ги земам при срце, бидејќи сакам да останам понизен. Не сакам да ми расте гордоста. Не верувам премногу во комплименти. Оној што ќе стане, Бог ќе го спушти. Оној што е приземјен, Бог ќе го издигне“, започна Усик, а потоа му упати одредено предупредување на Џошуа.

„Немам ништо друго освен почит кон Џошуа. Неговите емоции го извлекоа најдоброто од него и беше малку насилен кон некои мои колеги, но не му препорачувам да се бори со голи тупаници со нив, бидејќи повеќето од нив се силни улични борци. Имам 20 победи во моментов, но некои од овие момци имаат 25 со нокаут“, додаде Александар.

Големиот украински тешкаш сега е заинтересиран за само еден противник, а тоа е Тајсон Фјури. Усик се надева дека „Џипси Кинг“ не е дефинитивно во пензија, бидејќи желбата на Усик да се соочи со Фјури е многу силна.

„Тоа е нешто за што сонувам секој ден. Ќе го победам”, порача Усик.

Александар Усик имаше голема мотивација во пресрет на реваншот против Џошуа. Освен сите појаси кои беа во прашање, Усик сакаше да ја направи својата земја горда и се бореше за сите Украинци кои учествуваа во одбраната на татковината од руската инвазија.

„Фала му на Бога што појасите се враќаат во Украина. Победата е за нас, а Украина победи. Луѓето го потценуваат она што се случува во Украина. Отворете ги очите и видете што се случува. Украинците никогаш не се откажуваат, секогаш одиме до крај и победуваме на крајот. Ни треба само уште малку време“, рече Усик, а му испрати и порака на Владимир Путин.

„Сето ова го прави мислејќи дека е силен, но не е. Да беше навистина силен, немаше потреба да го покажува тоа. Тој е вистински слабак“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО