Усик го откупи ТВ-правата за реваншот со Џошуа за Украинците да го гледаат бесплатно

125

Александар Усик го купи преносот од неговиот реванш со Британецот Ентони Џошуа во име на бесплатно емитување во Украина. Потсетуваме, реваншот Усик-Џошуа ќе се одржи на 20 август во Саудиска Арабија и ќе биде главен на боксерската вечер на промотивната компанија Мечрум.

Светскиот шампион на ВБА Супер, ИБФ и ВБО во тешка категорија веќе еднаш го победи Џошуа, а сега ќе се обиде да го повтори тоа. Првата битка меѓу нив се одржа во септември 2021 година во Тотенхем (Велика Британија). Усик беше аутсајдер, но и покрај тоа победи со судиската одлука.

Затоа тој е еден од ретките борци во историјата на спортот кој ги освоил појасите во полутешка и тешка категорија. Сега Усик реши да и се реваншира на родната земја и да заработи пари, но Украинците ќе ја гледаат борбата бесплатно.

„Ова е подарок од Александар Усик. Тој ги доби правата за парите и сака да му ги даде бесплатно на целиот украински народ.

Сите во Украина ќе можат да ја гледаат оваа битка во живо“, напиша на социјалните мрежи промоторот на борецот Александар Красјук.