Умар Нурмагомедов е надвор од борбата со Кори Сандхаген

Руската ѕвезда на УФЦ во бантам категорија (до 61 кг) Умар Нурмагомедов (16-0) се повлече од борбата против Американецот Кори Сандхаген (16-4).

Тие требаше да бидат предводници на настанот УФЦ на ЕСПН 50, кој е закажан за 5 август во Нешвил (САД). Веста брзо се прошири на социјалните мрежи. УФЦ во моментов е во потрага по нов противник за Сандхаген.

Омар има 27 години. Нурмагомедов има скор од 16-0 во ММА. Последен пат го победи Раони Барселос во средината на јануари. Умар ги доби првите 4 борби во УФЦ, 3 пати со завршница. Тој е поранешен шампион на ФММАС и ГФ. Нурмагомедов завршува 9 негови средби.

Сандхаген има скор од 16-4 во ММА и е во серија од 2 победи. Последен пат го победи Марлон Вера кон крајот на март оваа година. Кори победи на 10 од своите натпревари пред крајот. Нема пораз со нокаут во ММА.

Само еден од неговите порази е со завршница. На крајот на 2021 година се бореше за привремената титула со Петар Јан, но загуби со одлука. Сандхаген победи на 3 од последните 7 УФЦ борби.

Останува да видиме кој ќе биде избран за нов ривал на Сандхаген.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО