Умар Нурмагомедов доби бонус во дебитантскиот настап

264

Втората гала вечер на УФЦ во 2021 година се покажа како добра за новодојденците во организацијата.

Умар Нурмагомедов направи одличен прв впечаток во првата борба во УФЦ. Братучедот на Хабиб Нурмагомедов го доби Сергеј Морозов во втората рунда со задушување и ја забележа 13. последователна победа во кариерата.

Неговата изведба беше многу пофалена од Дана Вајт, а тој го награди со бонус од 50.000 долари. Во последната битка пред главниот меч на вечерта, Ворли Алвеш забележа убедлива победа над Мурнир Лазез. Бразилецот го сопре противникот по скоро три минути тежок ќотек, кој заврши со силни удари во телото. Алвеш заработи и бонус за изведба.

Другите двајца борци кои добија дополнителни финансиски стимулации од УФЦ беа Мајк Дејвис и Мејсон Џејмс. Тие го направија мечот на вечерта. И двајцата трзаа до крајот на битката и победникот не беше извесен до последната секунда. Џонс се отстапи во картичките на судиите, но неговите напори се исплатија со 50.000 долари.