Украинска натпреварувачка во ММА испраќа пари за армијата во Украина

Лена Овчиникова собира пари за својата татковина Украина.

ММА борецот Лена Овчиникова работи напорно за да се врати на борбите. Спортиската со украинско потекло неодамна се здоби со повреда на коленото и моментално е на рехабилитација во Ново Мексико. Нејзиното семејство е во Украина и е погодено од војната со Русија.

Овчиникова прави се што може за да им помогне не само на своето семејство, туку и на другите во нејзината родна земја. Овчиникова е член на познатата ММА академија Џексон Винк во Албакерки, Ново Мексико. Професионално се бори во ММА веќе 15 години.

Лена е и 14-кратна шампионка во кик бокс. Нејзините последни неколку натпревари беа под знамето на Беллатор, но од 2019 година, Овчиникова е надвор од спортот. Таа неодамна беше оперирана за да го реши проблемот со коленото и се надева дека наскоро ќе се врати во кафезот.

Овчиникова потекнува од Днепар и голем дел од нејзиното семејство сè уште е таму. Кога избувна војната со Русија, таа беше во Германија на операција. Избрала да се врати во Ново Мексико на рехабилитација, но била загрижена за семејството.

„Моето семејство е во Украина. Сега тие се во Днепар и не е толку безбедно. Секој ден има ракети и нема безбедност. Секој ден разговарам со нив.

Тука заработувам пари и испраќам до моето семејство и за украинските војници“, изјави Овчиникова за Коб.цом.

Овчиникова моментално тренира со статус на украинска бегалка. Таа собира пари на нејзината страница на Инстаграм преку аукција на предмети за да испрати средства дома. 35-годишната натпреварувачка има биланс од 12-6-1 во ММА и 14-6 во кик бокс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО