Украинците нема да поднесат обвинение против Џон Фјури

Таткото на Тајсон Фјури се најде под тешки критики од фановите. Џон Фјури е познат по својот жесток темперамент, а уште еднаш покажа дека не му е гајле. На почетокот на неделата тој се сретна со Станислав Степчук од тимот на Александар Усик. Џон не се воздржа и го удри со глава.

Како дел од одржувањето на „спортскиот дух“ за да се осигура дека борбата викендов ќе помине без проблеми, тимот на Усик одби да поднесе каква било правна постапка, дури и не бараше казна. Но, тоа не важи за операторите и навивачите, кои сметаат дека ваквото однесување секако не може да биде пример за никого. Особено на ваков гледан настан.

Викендов Фјури и Усик ќе се борат за неприкосновената титула во тешка категорија. Борбата ќе се одржи во Ријад, Саудиска Арабија. Обожавателите бараат доживотна казна затвор за Џон, кој секогаш наоѓа начин да се извлече со своите глупости. И додека централата на Усик не подига обвинение, саудиските организатори нема да бидат толку љубезни кон таткото на Тајсон:

„Џон Фјури требаше јавно да се извини за своето однесување. Тоа е груб спорт каде што момците не излегуваат да се забавуваат, туку излегуваат да се тепаат. Атмосферата е навистина напната наоколу. Степчук одбива да поднесе какви било обвиненија против Фјури во овој момент. Така ќе спроведеме сопствена истрага, врз основа на која потоа ќе донесеме одлука“, се вели во соопштението на саудиските организатори.

https://www.youtube.com/watch?v=-xO-e-mQ0nc

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО