Мишел Переира спасува животни заглавени од поплавите во Бразил

Илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови во Рио Гранде до Сул, Бразил, во последните недели поради немилосрдните поплави. Досега во катастрофата загинаа најмалку 116 луѓе, а неколку стотици Бразилци се водат како исчезнати. Од поплавите во државата оштетени се станиците за електрична енергија и пречистителна вода.

Многу борци, вклучувајќи го и Мишел Переира, го искористија вниманието на УФЦ 301 за да шират пораки на надеж до оние на кои им е потребна. Само неколку дена откако го нокаутира Игор Потиерија на УФЦ 301, Переира е на првата линија и помага во операциите за спасување и опоравување во Рио Гранде.

Во неодамнешната објава на Инстаграм Переира покажа фотографии и видеа од уништувањето предизвикано од поплавите и неговите напори да направи разлика. Переира оди од куќа до куќа барајќи животни во неволја за да им помогне:

„Изнемоштена сум, но не можам да се изморам од помагањето. Никогаш не сум видел вакво нешто во целиот мој живот, па затоа избрав да бидам на првата линија. Ние сме со тебе Рио Гранде“, напиша Переира.

Переира е еден од многуте бразилски борци на првите линии кои и помагаат на земјата да се опорави од поплавите. Илјадници жртви од поплавите се засолниле во различни станици за помош во државата. Се очекува уште невреме да ја погоди областа подоцна оваа недела.

Мишел ќе се врати во средината на јуни за да се бори со Роман Долиџе во САД.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Uppercutztv (@uppercutztv)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО