УФЦ планира да ги тужи негативците од УСАДА

Дaна Вајт не е задоволна од начинот на кој Американската антидопинг агенција (УСАДА) објави дека го прекинуваат партнерството со УФЦ. Дана ја опиша изјавата како „валкан потег“ за време на интервјуто за „The Pat McAfee Show“.

Разделбата меѓу УФЦ и УСАДА ќе стапи на сила на 1 јануари 2024 година. Оваа вест дојде во исто време кога Конор Мек Грегор повторно влезе во програмата за тестирање на УСАДА по неколку месеци неизвесност за неговиот статус.

„Озлогласениот“ беше зафатен со опоравување од скршеницата на ногата што ја доби за време на борбата против Дастин Пориер во јули 2021 година. Конор направи јаз меѓу УСАДА и УФЦ.

Конфликтот меѓу УФЦ и УСАДА се вртеше околу тоа дали Мек Грегор треба да биде ослободен од шестмесечниот пробен период на УСАДА пред да може повторно да се бори.

Извршниот директор на УСАДА Тревис Тајгарт нагласи дека ова прашање е причина за јазот меѓу двете организации. Тревис тврди дека активностите на УФЦ го загрозуваат напредокот на спортот под УСАДА.

Тој ги осуди изјавите на челниците на УФЦ и другите кои ги оспорија принципиелните позиции на УСАДА и рече дека на Мек Грегор треба да му се дозволи да се бори без потребниот период на тестирање.

Дана Вајт цврсто верува дека изјавата на УСАДА е неточна, нарекувајќи го однесувањето „целосно злобно“. Овие коментари ја истакнуваат тензијата меѓу УФЦ и УСАДА по ова прашање.

Пред само неколку часа беше објавено дека УФЦ размислува за правна постапка против УСАДА бидејќи тврдат дека Конор е причината за раздорот меѓу двете организации.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ESPN MMA (@espnmma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО