Уапсен е чеченец од УФЦ по голем грабеж во Тајланд

Борецот на УФЦ, Хусеин Ашабов, неговиот брат близнак Хасан и уште тројца се уапсени за насилен грабеж што се случил во Тајланд.

Според Пукет њуз, тројца мажи влегле во вила во одморалиште во Чијанг Талаи за да ограбат Италијанец. Во извештајот се вели дека тројцата мажи „го држеле врзан и затворен додека го тепале заради информација. Ова трае со часови, а по грабежот тројцата мажи летаат од Пукет за Дубаи.

Предметните мажи успеале да земат лични работи вредни 12 милиони тајландски бати. За цело време, тројцата биле на телефон со мозокот на злосторството, кој им давал насоки и ги земал лозинките за пристап до онлајн сметките.

Ашабов тренира во мај тај камп во Чернг Талај, а претходно тренирал на Тајгер мај тај. Апсењата биле извршени откако мажот успеал да излезе на улица додека бил сè уште врзан и со запушена уста.

Тројцата разбојници, за кои жртвата вели дека не ги познава, зеле со себе: часовници, MacBook, iPhone, очила за сонце, пасош, банкарска картичка и лозинки. Тие украле и 40.000 евра (околу 42.000 долари) во готовина и уште 17.000 долари подигнати од банкомат.

Жртвата претрпе „повеќе повреди на лицето и телото“, објави изданието. Се верува дека Хусеин не е еден од тројцата мажи кои влегле во домот, но е уапсен поради неговата непозната вмешаност во злосторството. Жртвата вели дека ги познава браќата Ашаб, но не ги познава тројцата напаѓачи.

Ашабов треба да се соочи со Даниел Пинеда на 7 октомври во Лас Вегас. Ашабов е поранешен ВВФЦ шампион и загуби во дебито за УФЦ од Џамал ​​Емерс во февруари оваа година. Засега нема изјава од УФЦ за ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО