Тренерот на Вајлдер тврди дека се е договорено со Џошуа

Долгоочекуваната борба меѓу Дионтеј Вајлдер и Ентони Џошуа продолжува да биде водечка тема во боксерските кругови, а дополнителни информации на темата доаѓаат од тренерот на Американецот – Малик Скот, кој тврди дека се е веќе обезбедено за средба во 2024 година. 

„Мислам дека без разлика на се, тие двајца треба да се борат. Каква форма и да имаат, за мене Дионтеј Вајлдер и „Еј Џеј“ треба да влезат во рингот и тоа ќе го направат. Би било вистинска трагедија ако го добиеме борба Ридик Боуви-Ленокс Луис од нашето време со ефектот на Дионтеј Вајлдер и Ентони Џошуа. Овие двајца заслужуваат да се соочат во рингот. Јануари е безбеден колку што може засега. Но, во светот на боксот ништо не е сигурно додека не стане факт. Ова е мое лично мислење. Но, разговорите на високо ниво се речиси завршени“, изјави Скот за Скај спортс.

Вечерва Британецот ќе се соочи со Роберт Хелениус откако Дилиен Вајт беше позитивен на допинг тест и мораше да биде заменет една недела пред настанот. „Еј Џеј“ ќе бара задолжителна победа бидејќи многумина веќе го отпишаа од големата ложа по двата последователни порази од Александар Усик и слабиот настап против Џермејн Френклин.

„Бронзениот бомбардер“ за возврат го нокаутира Хелениус во првата рунда од нивната борба минатиот октомври, но и тој работи за враќање, за да се ослободи од поразите против Тајсон Фјури. Се уште нема договорен противник за 2023 година, а преговорите со Енди Руиз се одолговлекуваат подолго од очекуваното.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО