Тренерот на Ник Дијаз сака тој да се бори со Конор Мек Грегор

Сезар Грејси, кој долги години ги тренира браќата Дијаз, е уверен дека Ник Дијаз (26-10) може да се бори со Конор Мек Грегор (22-6) во неговата следна борба.

Дијаз се врати во кафезот на 25 септември 2021 година на УФЦ 266 по шестгодишна пауза. Ник загуби од Роби Лоулер (29-15) со ТКО во третата рунда. Последната победа на Ник беше на 29 октомври 2011 година на УФЦ 137. Победи уште еден ветеран во БЈ Пен со едногласна одлука (29-28, 29-28, 29-27).

Мек Грегор моментално се опоравува од повредата. Пред 1 година загуби од TKO во првата рунда од Дастин Пориер (28-7) во јули 2021 година на УФЦ 264 во Т-Мобиле арена во Парадајс, САД.

Грејси мисли дека Ник Дијаз-Мек Грегор ќе биде луда борба и сака да ја види.

„Би сакал да ги видам Ник и Мек Грегор да се борат. На 100 проценти. Ќе биде луда борба! Мислам дека се почитуваат. Но, Ник е посветен на својот брат.

Не сака да гази по петиците. Ако Нејт му каже на Ник: „Никогаш нема да се борам со него“, тогаш Ник дефинитивно ќе се бори со Мек Грегор“, рече Грејси во интервју за Сабмишн радио.

Во 2016 година видовме две борби меѓу Нејт Дијаз и Мек Грегор. Си разменија по една победа. Нејт има уште 1 борба од договорот со УФЦ и нема да остане со нив. Ова укажува дека нема да има трилогија, што му ја отвора вратата на Ник кон Мек Грегор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО