Тренерот на Махачев: Царукјан постапи правилно што не избрза да прифати реванш

Хавиер Мендез се согласува со одлуката на Арман Царукјан, кој на кратко ја одби борбата со Ислам Махачев.

По победата над Чарлс Оливеира на УФЦ 300 на Арман Царукијан веднаш му беше понудена борба против шампионот Ислам Махачев на УФЦ 302. Ова беше неполни два месеци по борбата со Бразилецот. Ерменецот ја одби понудата бидејќи сака да биде максимално подготвен и да не го става противникот во привилегирана позиција.

Тренерот на шампионот на УФЦ во лесна категорија, Ислам Махачев, Хавиер Мендез, се согласи со одлуката на Царукјан.

„Луѓето околу него ми рекоа дека нема да биде подготвен за борба од оваа големина. Му треба време да се подготви. И погодете што? Тоа е вистинската одлука од негова страна. Тој сега е во подем, па зошто би ја ризикувал својата шанса. Треба да дојде подготвен за можноста што ја доби над Оливеира, мислам дека го направи вистинскиот избор, ако требаше да се соочи со некој друг, можеби ќе одлучеше поинаку.

Мислам дека Арман најверојатно ќе биде следен. Кој знае. Арман ни одговара. Што и да понуди УФЦ, Исламот ќе прифати. Махачев по оваа борба со Пориер би сакал да влезе во борба за титулата во полусредна категорија. Тој сака да биде двоен шампион. Сигурен сум дека го сака тоа. Но, прашање е дали УФЦ ќе му ја даде таа можност. Мислам дека тоа ќе се случи некогаш“, изјави Мендез за Сабмишн радио.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО