Тони Фергусон се враќа со нова мотивација

Тони Фергусон вели дека сега се бори за себе и за никој друг.

Фергусон ќе се врати во лесна категорија на УФЦ 291 каде ќе се соочи со Боби Грин. Ова е интересен меч бидејќи „Ел Кукуј“ неодамна се мачеше. Фергусон загуби петпати по ред, но освен Нејт Дијаз во неговата последна борба, тој загуби само од борци во топ 5. Пред да загуби од Дијаз, претрпе порази од Џастин Гејџи, Чарлс Оливеира, Бенеил Дариуш и Мајкл Чендлер.

Сепак, со оглед на тоа што загуби пет борби по ред, многу навивачи побараа Тони Фергусон да се повлече. Но, „Ел Кукуј“ вели дека сè уште се чувствува способен да биде врвен борец и ги направил потребните промени во кампот за да го докаже тоа.

„Останавме во „Големата мечка“ на голема надморска височина, трениравме, фрлавме, влечевме гомна, собиравме гомна, фрлавме, се боревме со мечки“, рече Тони Фергусон за УФЦ Ембедед.

„Добро е чувството, добро е да се вратиш, да се вратиш на поинаков начин. Ве сакам сите момци, но сега го правам ова за мене”.

Иако Фергусон тврди дека се вратил како борец, обложувалниците не сакаат да се согласат, бидејќи го ставаат како значаен аутсајдер во обложувањето против Боби Грин. Сепак, Фергусон и неговиот тим се уверени дека во сабота навечер можат повторно да се вратат во победничкиот колосек.

Како што споменавме, Тони Фергусон (25-8) е во серија од пет порази, а неговата последна победа дојде на УФЦ 238 во јуни 2019 година кога го победи Доналд Цероне со ТКО. Победата над „Каубојот“ ја продолжи неговата победничка серија на 12, која вклучуваше и освојување на привремената титула на УФЦ во лесна категорија.

Во меѓувреме, Боби Грин доаѓа од откажана борба против Џеред Гордон, а претходно загуби од Дру Добер и Ислам Махачев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО