Том Аспинал го повреди коленото за 15 секунди и се предаде на Картис Блејдс, Пимблт го задави Левит

85

Главната борба на настанот УФЦ Фајт најт 208 во лондонската О2 арена траеше само 15 секунди.

Имено, локалната ѕвезда Том Аспинал го повреди коленото и му ја предаде борбата на Картис Блејдс. Американскиот борец на тој начин стигна до 17-та победа во кариерата и трета во низа.

Тоа е прв пораз на Англичанецот во УФЦ по пет победи во низа во најголемата светска ММА организација.

Во коглавната борба Џек Хермансон со едногласна одлука го победи Крис Картис.

Англичанецот Педи Пимблт ја продолжи победничката серија. Во третиот настап за УФЦ оствари уште една победа со прекин.

Во втората рунда Пимблт го совлада Џордан Левит со завршница (гушење од позади) и со тоа стигна до 19-та победа во кариерата.

Никита Крилов брзо го заврши мечот против Александар Густафсон. Украинецот се врати на фантастичен начин по двата порази во низа. Во со нокаут првата рунда го победи шведскиот борец.

Волкан Оездемир го победи Пол Крег со едногласна одлука, додека локалниот борец Моли МекКен ја победи Американката Хана Голди со прекин во првата рунда.

Во воведниот дел од програмата Дамир Хаџовиќ, борец од Босна и Херцеговина со дански пасош, загуби со едногласна одлука од Марк Диакизе.

Марк тргна агресивно, а веднаш даде до знаење дека тој ќе биде главен говорник на натпреварот. Доминираше во текот на целата рунда, а Дамир немаше подготвен одговор.

Слично беше и во продолжението на борбата. Диакизе на крајот убедливо стигна до 16-та победа во кариерата и втора во низа.

Резултати од настанот УФЦ Фајт најт 208:
Картис Блејдес – Том Аспинал – ТКО, Р1 (0:15)
Џек Хермансон – Крис Картис – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Педи Пимблт – Џордан Левит – завршница (гушење од позади), Р2 (2:46)
Никита Крилов – Александар Густафсон – КО, Р1 (1:07)
Моли МекКен – Хана Голди – ТКО, Р1 (3:52)
Волкан Оездемир – Пол Крег – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)

Воведни борби:
Лудовит Клајн – Мејсон Џонс – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Марк Диакизе – Дамир Хаџовиќ – едногласна одлука (30–26, 30–26, 30–27)
Натаниел Вуд – Чарлс Роза – едногласна одлука (30–26, 30–26, 30–27)
Џонатан Пирс – Макван Амирхани – ТКО, Р2 (4:10)
Мухамед Мокаев – Чарлс Џонсон – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Џаи Херберт – Кајл Нелсон – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Викторија Леонардо – Менди Бом – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Николас Далби – Клаудио Силва – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–27).